Gimnazjum Nr 1
im. Adama Mickiewicza
w Reszlu

Jesteś tu: strona główna < Ekozespoły - inne < Z?o?liwo?? czy g?upota? ⁄

Gimnazjum w Reszlu - Ekozespoły - inne

Z?o?liwo?? czy g?upota?

Złośliwość czy głupota? - a może jedno i drugie!!! Apelujemy o rozsądek!!!

Nie wiedzieć czemu od dłuższego już czasu w reszelskim parku niszczone są tablice informacyjno - edukacyjne na ścieżce ekologicznej. "Nie nadążamy z ich naprawą. Dzisiejszej nocy zniszczono kolejną" - mówi opiekun parku, Pan Stefan Lewczuk.

Dlaczego tak się dzieje, co kieruje tymi, którzy przychodzą dewastować i niszczyć to, co stworzyli inni? - zadajemy sobie pytanie.

"To robią młodzi ludzi, prawdopodobnie pod wpływem alkoholu" - mówi dalej p. Lewczuk. Nikt przecież rozsądny nie będzie tak postępował".

I rzeczywiście zobaczyliśmy popisane markerem tablice, pozdzierane litery, połamane drewniane kołki na których tablice były umocowane. Cóż, głupota ludzka nie zna granic!

Ludzie, przestańcie niszczyć! Jeśli nie podoba się Wam to, co służy dobru ogólnemu, z czego korzystają "normalni" mieszkańcy i turyści przejdźcie obojętnie, ale nie łamcie! Pozwólcie innym z tego korzystać, bo" wielu ludzi czyta to, co jest na tablicach, chętnie zatrzymują się przy nich, spacerując po parku" - słyszymy dalej od p. Lewczuka.

Wyczyściłyśmy dzisiaj zniszczone tablice, nie wszystko już da się naprawić. Niektóre były już wcześniej czyszczone i myte przez p. E. Majcher i p. B. Maciukiewicz oraz grupę uczniów z gimnazjum.

"Aż żal patrzeć, jak niszczona jest nasza praca i naszych uczniów. Poświęciliśmy dużo czasu i włożyliśmy dużo pracy, aby przygotować tę trasę. Trzeba było znaleźć sponsorów, aby te tablice powstały. Jak można być tak bezmyślnym i złośliwym! - mówi p. Elżbieta Majcher. To, co dzieje się w naszym Parku Miejskim przechodzi wszelkie najgorsze wyobrażenia o zachowaniu młodzieży reszelskiej.

Może gdyby problemem bardziej zainteresowała się reszelska policja i straż miejska nie byłoby takiego wandalizmu. A złapany na gorącym uczynku delikwent, jak zapłaciłby srogą karę to następnym razem najpierw by pomyślał nad tym, co chce zrobić."

Nie tylko niszczone są tablice. Niestety również wyłamywane są elementy mostów, poręcze, które służą łatwiejszemu pokonywaniu trasy. W rzece można spotkać śmietniki, puszki i butelki. "Oczywiście każdego dnia rano osoby zajmujące się parkiem, przychodząc do pracy, zaczynają od sprzątania. Staramy się, aby park był czysty, zanim ktoś z mieszkańców Reszla czy turystów tutaj przyjdzie, ale jak długo można robić to samo - mówi p. Lewczuk.

Jakby tego było mało zauważyłyśmy również nieprzestrzeganie regulaminu panującego w parku- psy zostają wyprowadzane bez smyczy i kagańców. Same byłyśmy świadkami jak bezmyślna właścicielka puściła swoje dwa psy, które znalazły dziurę w ogrodzeniu dla danieli, wtargnęły na ich teren i zaczęły ganiać bezbronne zwierzęta.

I kolejny raz potwierdza się stwierdzenie: GŁUPOTA LUDZKA NIE MA GRANIC!

Liczymy zatem na większe zainteresowanie problemem policji i straży miejskiej z Reszla.

POMÓŻMY SOBIE NAWZAJEM!!!

Przypominamy, że trasa ekologiczno - dydaktyczna powstała zaledwie dwa lata temu. Wiele osób skorzystało już z walorów naszego parku, wielu nadal korzysta a zapewne i znajdzie się jeszcze spora grupa takich, którzy chcieliby tutaj przyjść czy przyjechać, odpocząć, przejść wytyczoną trasą. Ale czy zdążą? Czy pozwolimy im skorzystać z tej możliwości obcowania z przyrodą? To już zależy tylko od WAS, młodzie ludzie i od WAS także Policjanci i Panowie ze Straży Miejskiej.

Przypominamy,że grupa 4 nauczycieli gimnazjum we współpracy z ekozespołami opracowała scenariusze do parku, które zostały wydane na płycie CD "Reszel- jego walory przyrodnicze i historyczne. Zobacz scenariusze.

opublikowano: 2007-05-09, © Koło Ekologiczne Ekozespoły,

dodaj komentarz

Komentarze

Zwykła głupota... Zapewne kilku dzieciakom nudziło się na lekcjach, to poszli sobie na wagary do parku wykazać się swoim debilizmem... Może panowie ze straży miejskiej zamiast "wozić się" samochodem przespacerowaliby się czasem przez park... i dla zdrowia by im to na pewno nie zaszkodziło....

2007-05-09 00:00:00, Kamil P.

No niestety...nasz park to raj dla pijanych nastolatków, którzy niszczą co się da...

2007-05-10 00:00:00, Andrzej Adamiak

hehehehe a ja wiem kto to zrobil i nie bylo to w godz. lekcyjnych hehe tylko w bardzo poznych godzinach : ) Ognisko, imprezka itd. Bylem 5 metrow od Tablicy ktora zostala wyrzucona do Rzeki hihih, przykro mi ale nie moglem nic zrobic byli silniejsi wyrwali poręcze sila nadprzyrodzona : ) Wlasnie chcialem isc do domu a patrze a tu most ktos wyrywa hehe, chce wyrzucic butelke po coli a tu smientnik leci w kosmos tzn. w rzeke i to w dodatku kazdy smietnik napotkany byl juz w wodzie, hehe nic nie powtarzam nic. Jeszcze z kolega mowilismy ludzie wykonuja ciezko prace a Ci bydlaki ja niszcza : ) Pozdro dla Gimki : > i za ta pamietna dwojke : )

2007-05-10 00:00:00, Benek Brzeczyszczykiewicz

NIe słuszna jest ocena Pana Lewcuka i Tak Samo Pani Eli Majcher , czy to wiadomo , ze zrobiła to reszelska młodziez??? Otóz nie , mógłby byc to kazdy mieszkaniec nawet olsztyna , ale dopoki nie złapano kogos , nie mozna osądzac . Moim zdaniem jak mieszka sie w swoim miescie to go sie nie NISZCZY!!!!!!!!!!!!!!!!!

2007-05-10 00:00:00, skorpion Strzelczak

Turyści przyjeżdżają zwiedzać, a nie niszczyć. Niszczą ci, dla których park sam w sobie nie jest już atrakcją, bo znają go od lat i dla własnej rozrywki demolują okolicę, bo tak przynajmniej "coś się dzieje". Bardzo to przykre, bo spotykając się z takimi zachowaniami ludzie, którzy się starają coś dla miasta zrobić w końcu też się zniechęcą, bo ile razy można robić to samo? No ale najwygodniej zdemolować, a potem narzekać, że wspaniała reszelska młodzież nie ma co robić, bo nikt im nie zapewnił zajęcia. To może w ramach zajęć dodatkowych zamiast demolować, choć raz by powyjmowali kosze i puszki z rzeki? Z całą pewnością zajmie im to kupę czasu i energii i nie trzeba będzie obstawiać ławek pod ratuszem i parapetów pod Pelcowizną...

2007-05-12 00:00:00, Namarie

Dla mnie jest to rzecz niepojęta ponieważ nie wiem jak można niszczyć cudzą prace. Ludzie się naprawdę narobili przy tych tablicach (wiem, bo sama brałam w tym udział:D). Musze z przykrością stwierdzić że nasza praca poszła na marne... Ludzie pracują i wydają na to kupę kasy a tu przyjdą sobie .... i niszczą. ...

2007-05-12 00:00:00, dominika misia

Pan Stefan Lewczuk, opiekun parku czuje się bezradny wobec wandalizmu. Ileż razy można naprawiać to samo?
fot. Koło Ekologiczne Ekozespoły
Pan Stefan Lewczuk, opiekun parku czuje się bezradny wobec wandalizmu. Ileż razy można naprawiać to samo?
Tak wyglądają zniszczone tablice. Przejawy złośliwości czy głupoty ludzkiej? A może sposób na spędzanie wolnego czasu. Niestety godny potępienia!!!
fot. Koło Ekologiczne Ekozespoły
Tak wyglądają zniszczone tablice. Przejawy złośliwości czy głupoty ludzkiej? A może sposób na spędzanie wolnego czasu. Niestety godny potępienia!!!
Powstała ścieżka ekologiczno - dydaktyczna to duma naszego gimnazjum i całego miasteczka. Korzystają z niej uczniowie, nauczyciele i inni. Czy to ma się zmienić?
fot. Koło Ekologiczne Ekozespoły
Powstała ścieżka ekologiczno - dydaktyczna to duma naszego gimnazjum i całego miasteczka. Korzystają z niej uczniowie, nauczyciele i inni. Czy to ma się zmienić?
Ania ...
fot. Koło Ekologiczne Ekozespoły
Ania ...
... i Ola wyczyściły zniszczone tablice najlepiej jak można. Rodzi się pytanie na jak długo to starczy?
fot. Koło Ekologiczne Ekozespoły
... i Ola wyczyściły zniszczone tablice najlepiej jak można. Rodzi się pytanie na jak długo to starczy?
fot. Elżbieta Majcher.
tu jeszcze niedawno wisiała tablica informacyjna TED
fot. Koło Ekologiczne Ekozespoły
tu jeszcze niedawno wisiała tablica informacyjna TED
fot. Koło Ekologiczne Ekozespoły
"W rzece można spotkać śmietniki, puszki i butelki..."