Jesteś tu: strona główna < Informacje i wydarzenia < Profesjonalna Stacja Meteorologiczna w Gimnazjum nr 1 w Reszlu ⁄

Profesjonalna Stacja Meteorologiczna w Gimnazjum nr 1 w Reszlu

Na początku października dotarła do szkoły nagroda za udział w wojewódzkim konkursie „Lapidarium jako ośrodek edukacji geologicznej i środowiskowej”. Konkurs zorganizowało Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej przy W-M ODN w Olsztynie a nagrody w konkursie zostały ufundowane dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Jedną z głównych nagród w tym konkursie otrzymało Gimnazjum nr 1 im. A. Mickiewicza w Reszlu za utworzenie Reszelskiego Lapidarium Geologicznego.

Tą nagrodą jest PROFESJONALNA STACJA METEOROLOGICZNA WS 3650 IT z bezprzewodową transmisją danych o zewnętrznych warunkach pogodowych.

Od 22 listopada 2010 roku stacja ta zaczęła swoją pracę w klasie geograficznej. Zestaw przyrządów składa się ze stacji bazowej w postaci małego monitora oraz czujników zewnętrznych: sensora wilgotności i temperatury, sensora wiatru oraz sensora opadów.

Łączność bezprzewodowa umożliwia transmisję danych na odległość 100 metrów. Oprócz wymienionych urządzeń w komputerze klasowym zainstalowano program Heawy Weather w celu transmitowania danych ze Stacji Pogodowej do komputera. Program umożliwia sczytanie powyżej 175 serii zapisanych danych o pogodzie i zapisanie ich w tabeli oraz generowaniu tych danych w postaci wykresów, raportów i statystyk.

Zamontowanie wszystkich urządzeń i przygotowanie stacji do pracy okazało się dość skomplikowanym zadaniem i zajęło nam trochę czasu. Działanie stacji możliwe jest dzięki pracy szkolnego konserwatora Pana Andrzeja Stachelka a także uczniów klasy IId – Łukasza Bujnowskiego i Miłosza Bielskiego (uczestników konkursu), którym za to serdecznie dziękuję.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką pogody do odwiedzin w pracowni geograficznej, gdzie na bieżąco można zapoznać się z funkcjonowaniem Stacji Pogodowej.

Za to, że szkoła wzbogaciła się o kolejną nowoczesną i profesjonalną pomoc dydaktyczną składam serdeczne podziękowania:

• - uczniom, nauczycielom i dyrekcji szkoły pracującym nad powstaniem lapidarium
  • - wszystkim osobom, dzięki którym możliwe było zrealizowanie projektu utworzenia lapidarium
  • - organizatorom konkursu i sponsorom nagrody

W imieniu uczestników konkursu
Barbara Maciukiewicz