Jesteś tu: strona główna < Informacje i wydarzenia < Narodowe Czytanie „Trylogii” H. Sienkiewicza ⁄

Narodowe Czytanie „Trylogii” H. Sienkiewicza

Podobnie, jak wiele innych – mniejszych i większych – miast, szkół w Polsce, również reszelskie gimnazjum przyłączyło się do Narodowego Czytania - ogólnopolskiej akcji zainicjowanej w 2012r. przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W bieżącym roku szkolnym Bronisław Komorowski zaproponował, aby Polacy wspólnie przypomnieli sobie „Trylogię” H. Sienkiewicza, która należy do największych polskich dzieł literackich.

W przedsięwzięciu mającym na celu popularyzację czytelnictwa, ukierunkowanym na potrzebę dbałości o polszczyznę, fragmenty „Ogniem i mieczem”, „Potopu

221; oraz „Pana Wołodyjowskiego” czytali w całej Polsce przedstawiciele władz samorządowych, nauczyciele, uczniowie, rodzice. W Gimnazjum nr 1 w Reszlu do Narodowego Czytania „Trylogii” dołączyli: p. B. Bielska – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, p. E. Jabłonka – kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, p. J. Myszkowska – Młynomag, p. Marta Umbras- Komendant Komisariatu Policji, p. J. Kras – dzielnicowy KP, p. J. Bajorek – zastępca Burmistrza Miasta Reszel, p. E. Szmul – dyrektor Gimnazjum nr 1 w Reszlu, p. J. Kołakowski – prezes REMA S.A., p. A. Galicki – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, o. P. Hulecki – misjonarz z Mali. Oprócz zaproszonych gości, wybrane fragmenty przybliżające losy bohaterów powieści H. Sienkiewicza, odczytali gimnazjaliści. Inicjatywa Narodowego Czytania została przyjęta przez społeczność szkolną z dużym entuzjazmem.

opublikowano: 2014-09-15, © Agnieszka Żyła,