Gimnazjum Nr 1
im. Adama Mickiewicza
w Reszlu

Jesteś tu: strona główna < Młodzież otwarta na kulturę < „Zakochaj się w Warszawie na święta…” ⁄

Gimnazjum w Reszlu - Młodzież otwarta na kulturę

„Zakochaj się w Warszawie na święta…”

W dniach 13 – 14 grudnia 2009 r. młodzież otwarta na kulturę po raz ostatni pojechała na wycieczkę do Warszawy w ramach projektu.

Tym razem odwiedziliśmy Muzeum Historyczne Miasta Stołecznego Warszawy, gdzie zobaczyliśmy m.in. oryginał Konstytucji 3 maja, makietę zabudowy dawnej Warszawy, oryginalny plan sławnej akcji pod Arsenałem, pamiątki po bohaterach „Kamieni na szaniec” i poznaliśmy wiele innych ciekawostek historycznych.

W związku z rocznicą stanu wojennego mieliśmy okazję oglądać przygotowania do rekonstrukcji zdarzeń z 13 grudnia 1981 roku. Niesamowite wrażenie wywarli na nas ludzie w mundurach milicyjnych przechadzający się po Placu Zamkowym, koksowniki, wozy milicyjne. Historia naszego narodu jest wstrząsająca…

Korzystając z pół godziny czasu wolnego, mogliśmy podziwiać kramy Jarmarku Bożonarodzeniowego na Rynku Starego Miasta. Wieczorem pojechaliśmy do Teatru Narodowego na spektakl pt. „Balladyna” w reżyserii Artura Tyszkiewicza. Adaptacja sztuki Juliusza Słowackiego zachwyciła nas formą i grą aktorów.

W drodze do Hotelu Atos zgodnie z sugestią reklamy telewizyjnej podziwialiśmy świąteczny wystrój miasta i RAZ NA ZAWSZE zakochaliśmy się w stolicy!

14 grudnia ( dręczeni wyrzutami sumienia, że nie jesteśmy na lekcjach  ) rano udaliśmy się do Muzeum Literatury w celu obejrzenia wystawy poświęconej patronowi naszej szkoły – Adamowi Mickiewiczowi. Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy ciekawostek na temat życia i twórczości wieszcza przekazywanych przez kustosza muzeum i niestety, nie zdążyliśmy zapoznać się z ekspozycją przygotowaną z okazji Roku Juliusza Słowackiego.

Mamy wyrzuty sumienia.

Na pożegnanie Warszawy pojechaliśmy do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie z tarasu widokowego na 33 piętrze oglądaliśmy panoramę miasta. Następnie pod kierunkiem sympatycznych przewodników zwiedziliśmy interaktywną wystawę pt. „Nasza Ziemia”.

Kolorowe światełka „wystrojonej” Warszawy mrugały do nas na pożegnanie…

opublikowano: 2010-01-14, © Małgorzata Gajo,

dodaj komentarz

ostatnie artykuły z tego działu: