Jesteś tu: strona główna < Informacje i wydarzenia < „STAROPOLSKI SARMATYZM I EPOKA SZLACHECKA” ⁄

„STAROPOLSKI SARMATYZM I EPOKA SZLACHECKA”

16.10.2014r. gościliśmy w gimnazjum grupę artystyczną „Rekonstrukto”, która zaprezentowała uczniom obyczaje epoki szlacheckiej, strój Sarmaty, uzbrojenie oraz metody walki - pojedynki na szable, rapiery, zbroję husarską.

Uczniowie przypomnieli sobie genezę i ideologię sarmatyzmu, obejrzeli bogatą kolekcję broni i rekwizytów(szable, rapiery, hakownice, pistolce) oraz kolekcję monet.

Artyści zaprezentowali młodzieży krótką lekcję szermierki, pojawiły się również „małe tortury”, czyli krzesło inkwizycyjne, na którym dokonywano przesłuchań i tortur, a także wytłumaczyli, jak wyglądał proces czarownic.

Każdy uczestnik spotkania miał możliwość osobistego zapoznania się z rekwizytami, strojami. Pokaz sarmacki, ukazujący kulturę staropolską należał do bardzo udanych. Była to ciekawa lekcja historii.

opublikowano: 2014-10-18, © Magdalena Baranowska,